Lalki barbie to jedne z najpopularniejszych dziecięcych zabawek. Wiele dziewczynek uwielbia zabawę lalkami i jest to ich ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Obecnie wachlarz prezentowany przez producentów lalek barbie jest ogromny, ale od czego to wszystko się zaczęło?

Historia lalki barbie

Amerykańska bizneswoman Ruth Handler stworzyła lalkę barbie w 1958 roku. Kobieta ta posiadała polskie korzenie. Rok później zabawka zadebiutowała na nowojorskich targach zabawek i nosiła nazwę Barbara Millicent Roberts, która w późniejszym czasie przerodziła się w dobrze znaną barbie. Pomysł wpadł kobiecie do głowy za sprawą jej córki, która bawiła się papierowymi lalkami. Nie było wówczas na rynku lalek, które posturą przypominały dojrzałe kobiety, były wyłącznie lalki niemowlęta. 

Ewolucja lalki barbie

Od pierwszej lalki, powstałej w latach 60. Barbie bardzo się rozwinęła. Na samym początku dostępna była wyłącznie brunetka i blondynka o jasnej karnacji. Obecnie natomiast wybór jest znacznie większy – istnieją barbie o 40 różnych narodowościach, w tym również lalki o ciemnej karnacji. Lalki mają również wiele rodzajów upięć – są tradycyjne kucyki, ale też warkocze, koki oraz krótkie włosy. Barbie ma również ogromną garderobę, można znaleźć ubrania dosłownie na każdą porę roku.

Lalka Barbie doczekała się również… rodzeństwa! Obecnie lalka ma siedmioro rodzeństwa, oraz przyjaciółkę Midge, ponadto posiada aż 40 zwierząt. Dwa lata po narodzinach Lalki barbie – dom pojawił się Ken. Razem od ponad 50 lat tworzą najpopularniejszą parę w popkulturze.

Zawód lalki barbie również znacznie ewoluował. Możemy znaleźć lalkę lekarkę, policjantkę, sprzedawczynię, bizneswoman, reżyserkę, aktorkę, reporterkę, instruktorkę fitness, programistkę, wiceprezydent, prezydent, sekretarkę, astronautkę i wiele, wiele więcej. Ponadto lalka dorobiła się domu, samochodu, a nawet wozu strażackiego. Niektóre z lalek mają również syreni ogon.

Dzięki ogromnej liczby różnorodnych wariantów lalka barbie cieszy się ogromną popularnością i nigdy się nie nudzi.