Zabawki to nieodłączny element wyposażenia dziecięcego pokoju, na półkach u dziewczynek najczęściej pojawiają się lalki w tym lalki barbie (chłopcy też się czasami nimi bawią), są one jednymi z najbardziej znanych lalek na całym świecie! Nie bez powodu. Można je kupić w wielu odsłonach i posiadają ogromny wybór dodatkowych akcesoriów. Ale czy to sprawiło, że stały się tak popularne wśród najmłodszych? Nie, to dziecięca wyobraźnia wybiera najczęściej te zabawki, które są uniwersalne i pozwalają na wykorzystanie w różnych pomysłach na zabawę.

Lalki barbie – ważny element w rozwoju społecznym dziecka

Dziewczynki wybierają te lalki, ponieważ dają wiele możliwości zabawy, można je czesać, ubierać, odgrywać scenki, bawić się samodzielnie lub w grupie. Do tego potrzebna jest wyobraźnia, aby wcielić się w daną postać oraz kreatywność dzięki której dziecko odegra jakiś bieg wydarzeń. Maluch ma możliwość powielić zachowania dorosłych, tworzyć dialogi, skonfrontować się z rówieśnikiem, skłonić do refleksji. Niekiedy w trakcie zabawy pojawia się problem do rozwiązania, które bawiący się muszą samodzielnie rozwiązać.

Lalki barbie – pomoc w pracy nad emocjami

Dzięki zabawce dzieci mają możliwość uwolnić i zasygnalizować swoje emocje, bardzo często odgrywają scenę, która jest zgodna z ich samopoczuciem, rodzice mają wtedy szansę dołączyć się do zabawy i na jej podstawie przepracować z pociechą dany temat. Lalki barbie są często pierwszymi przyjaciółkami, które rozwijają opiekuńczy instynkt. Wspólna zabawa pomaga przełamać nieśmiałość.

Istotny wpływ lalek barbie na rozwój dziecka potwierdził zespół neurobiologów z Uniwersytetu w Cardiff. Zabawa aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za miedzy innymi empatię.

Lalki barbie (gdzie szukać) – sposób na wyrażenie siebie

Barbie może stać się narzędziem do wyrażania siebie – styl ubierania jest jednym z takich sposobów. Już od najmłodszych lat, dziecko może dokonywać wyboru co do fryzury, ubioru, dodatków i akcesoriów w jakie ubierze swoją lalkę.

Podsumowując “zwykła” lalka barbie może być lepszą opcją niż nie jedna zabawka interaktywna.